Reklama
 
Blog | Halina Doležalová

Dárce orgánů

Na ARO liberecké nemocnice jsem pracovala druhým rokem, když ho přivezli. Nadějného dárce orgánů. Příjem na toto oddělení téměř vždy znamená zvýšenou hladinu adrenalinu. V žilách zdravotníků a koneckonců i v žilách pacienta. Tenhle příjem nevybočoval z průměru. 

Pacient byl po autohavárii, v komatu a selhávaly mu životní funkce. Zajištění dýchání umělou plicní ventilací, zajištění velké žíly pro rychlou infuzní terapii, cévka do močového měchýře pro kontrolu funkce ledvin, napojení na monitor, krevní odběry…. Vše v rychlém a přesném tempu.

Po třech hodinách práce se pacientův stav stabilizoval, avšak klesající teplota a rozšířené nereagující zornice svědčily o těžkém poškození mozku.

"Vypadá to na smrt mozku. Necháme to potvrdit angiografií." Službu mající lékař domlouval vyšetření s rentgenologem.

Reklama

Týmu se zmocnila profesionální euforie. Je to mladý člověk. Všechny orgány jsou zachovalé. Jestli se potvrdí, že do mozku neproudí krev, může se stát dárcem !

Začaly telefonáty s pražským IKEMem. Máme naději, že za 24 hodin budou nabídnuty funkční ledviny. Připravte se. První angiografie potvrdila smrt mozku, čekáme na druhou, definitivní diagnózu od rentgenologa.

Pracovníci z Prahy začali diktovat nutné údaje pro odběr krve na zjištění genetické identifikace dárce.

Rentgen byl naproti ARO. Převáželi jsme tam pacienta a doufali, že žádná mozková céva, naplněná kontrastní látkou, se ani tentokrát na obrazovce rentgenu nezobrazí. Kdyby ano, pacient by se sice už nikdy neprobral ke kvalitnímu vědomí, ale lékaři by nemohli diagnostikovat smrt. Pacient by dál zůstal na dýchacím přístroji a až by ho zahubila nějaká infekce, nebo orgánové selhání, umřel by. Tělo by však ke transplantaci už vhodné nebylo.

Napjatě jsme sledovali lékaře provádějícího vyšetření. (Jen pro zajímavost to byl dnešní senátor Přemysl Sobotka)

"Dobrý! Stop před bazí. Žádná krev do mozku neproudí. Připravte se k odběru na sále. Ten člověk je mrtvý."

Podle našeho právního systému, kdo neprojeví vyslovený nesouhlas s odběrem zaživa, je potenciálním dárcem. To platilo před dvaceti lety i teď.

A tak se tahle smrt stala nadějí pro někoho jiného. Pro příjemce. Tenkrát se odebraly jen ledviny a rohovky. Dnes by to už mohla být i játra, srdce a slinivka. Transplantační program je i díky internetu pružnější a rychlejší.

Byl květen, v libereckých zahradách kvetly bíle, růžově a fialově rododendrony…. Jako dnes.